گز اصفهان
یکشنبه , مهر ۱۱ ۱۴۰۰
خانه / انواع گز در بازار / هر آنچه برای آماده سازی گز، در خط تولید گز لازم است

هر آنچه برای آماده سازی گز، در خط تولید گز لازم است

هر آنچه برای آماده سازی گز، در خط تولید گز لازم است:

گز، یکی از شیرینی‏های معروف و قدیمی ایرانی است که دارای طولانی ترین پروسه تولید می‏باشد. این نوع شیرینی معمولا به عنوان میان وعده استفاده می‏شود که با توجه به دارا بودن سفیده تخم مرغ و مغزهای مفیدی مانند پسته و بادام، شامل پروتئین، ویتامین، مواد آلی و معدنی بسیاری می‏باشد. گز، سوغات اصلی اصفهان است و همچنین خط تولید گز در کارگاه‏های گز اصفهان، بسیار پیشرفته و معروف می‏باشد.

گز از چه نوع ترکیباتی تشکیل می‏شود:

برای تولید گز، از هیچ‏گونه مواد غیرطبیعی استفاده نمی‏شود و ماده اصلی تشکیل‏دهنده این محصول، گزانگبین می‏باشد. امروزه به‏جای گزانگبین، از عسل طبیعی، ترنجبین و شیر خشت هم استفاده می‏شود. از سایر افزودنی‏ها می‏توان شکر، گلاب، گلوکز، سفیده تخم مرغ و مغز پسته یا بادام را نام برد.

افزودن ترکیبات اصلی به مخلوط هم‏زده
افزودن ترکیبات اصلی به مخلوط هم‏زده

 

 

پروسه پخت در خط تولید گز:

 1. ابتدا شکر و آب در پاتیل مادر مخلوط و جوشانده شده و سپس گلوکز و انگبین به مخلوط اضافه می‏شود.
 2. در مرحله بعد، مخلوط مورد نظر به پاتیل پخت منتقل شده و توسط همزن‏ها، با حرارت موجود در پاتیل هم زده می‏شوند تا مواد به غلظت کافی را برسد.
 3. پس از آماده شدن مخلوط، مقداری سفیده تخم مرغ به مواد سرد شده افزوده می‏شود تا توسط همزن‏ها پوف کرده و در اثر حرارت موجود، کف تولید کند. در این مرحله، سفیده تخم مرغ بخار شده و در اصل گز تولید می‏شود.
 4. در مرحله نهایی، مقداری مغز پسته یا بادام به مخلوط گز افزوده می‏شود. سپس مخلوط مورد نظر پس از خنک شدن، توسط دستگاه‏های برش ابتدا به صورت لقمه‏ای برش داده شده و در نهایت در اشکال مختلف قالب گیری می‏شوند. این قطعه‏ها اغلب با ضربات میله استیل موجود در دستگاه، از هم جدا می‏شوند.
 5. گز ساخته شده، توسط دستگاه پرس روی ریل‏ها قرار گرفته و با پوشش‏های پلاستیکی بسته بندی می‏شود. محصول نهایی، پس از عبور از تونل بخار یا تونل سرد کننده، با روکش مخصوص هر کالا بسته بندی می‏‏شود. گزها معمولا در جعبه‏های ۲۵۰، ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ گرمی بسته بندی می‏شوند.

هر کدام از مراحل تولید گز، در دستگاه‏های مخصوصی انجام می‏شوند که وجود این نوع دستگاه‏های مناسب در خط تولید گز الزامی می‏باشد.

دستگاه بسته بندی گز همراه با روکش پلاستیکی مخصوص
دستگاه بسته بندی گز همراه با روکش پلاستیکی مخصوص

 

انواع گز تولیدی در کارگاه‏ها:

گزها با توجه به مقدار پسته یا بادامی که به آن‏ها افزوده می‏شود، به دو نوع پسته‏ای و بادامی تقسیم می‏شوند. از سوی دیگر ایجاد تغییراتی در شکل تولید گزها، باعث شده تا از نظر ظاهری در انواع گوناگونی دسته بندی شوند مانند:

 1. گز لقمه‏ای: این نوع گز، به شکل قطعاتی کوچک برش داده می‏شوند که دارای همان ترکیبات اصلی بوده و افزودنی دیگری ندارد.
 2. گز برشی: گز برشی، توسط دستگاه‏های برش در شکل‏های گوناگون برش می‏خورند که سبب می‏شود مغز‏های موجود در گز به خوبی دیده شوند.
 3. گز انگشت پیچ: در تولید این نوع گز، از مغز پسته یا بادام استفاده نمی‏شود که این امر باعث شده تا بافتی نرم داشته باشد. این نوع گز اغلب برای افراد مسن و کودکان مناسب می‏باشد.
 4. گز سکه‏ای: این نوع گز، به شکل سکه یا دایره برش داده می‏شود که اغلب فاقد مغز پسته یا بادام می‏باشد.
 5. گز آردی: از پرطرفدار ترین نوع گز می‏باشد که دارای قیمت بالاتری نسبت به سایر گزها دارد. این نوع گز، ابتدا به شکل مربعی یا دایره‏ای برش داده شده و سپس به مقداری آرد بدون سبوس آغشته می‏شود. افزودن آرد به گز، باعث افزایش ماندگاری گز شده و از چسبیدن گزها به هم جلوگیری می‏کند.
 6. گز شکلاتی: در خط تولید گز شکلاتی علاوه بر ترکیبات اصلی، از پودر کاکائو یا پودر قهوه هم استفاده می‏شود. این نوع گز، با روکش شکلات پوشانده می‏شود موجب دیرتر خشک شدن گز می‏شود. برای تولید گز شکلاتی، از دستگاه‏های مختلفی استفاده می‏شود که با دستگاه‏های مورد استفاده در تولید گز ساده متفاوت است. گز روکش شکلات، لازم است در نهایت از تونل سرد کننده عبور کند تا شکلات موجود روی آن ثابت بماند.
گز شکلاتی لقمه‏ای حاوی مغز پسته
گز شکلاتی لقمه‏ای حاوی مغز پسته

 

گز، از معروف ترین و قدیمی ترین سوغات ایران محسوب می‏شود که علاوه بر اصفهان، در شهرهای دیگر هم تولید می‏شود. خط تولید گز در شهرهای مختلف ایران، شامل پیشرفته ترین دستگاه‏های تولید گز می‏باشد که سبب شده ایران، عرضه کننده گز به کشورهای گوناگون باشد.

 

محصولات مرتبط:

قیمت گز شیرین با جعبه های صادراتی

 

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید

 

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
صنایع غذایی آرتا
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09120518588
شماره تلفن ثابت:03134460651
پست الکترونیکی: info@artagaz.com

مطلب پیشنهادی

قیمت فروش گز آرتا

گز آرتا | مرکز فروش گز از درب کارخانه

گز آرتا نام مجموعه‌ای است که با تکیه بر فناوری های پیشرفته و نوآوری در …

دیدگاهتان را بنویسید